win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 14 από σύνολο 14

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το να λέει κάτι η κυβέρνηση, η όποια κυβέρνηση, δεν σημαίνει εξ ορισμού ότι είναι λάθος και κακό.
    Αυτά δε που αναγράφω στην πρώτη παράγραφο τα έγραφα πολύ καιρό πριν, πριν αποφασιστούν και ψηφιστούν.
    Επί της ουσίας δε, α) των οικονομικών κλίμακας και β) του περιορισμού της γραφειοκρατίας δεν διάβασα κάποιο αντεπιχείρημα.
    Και όχι, δεν περιμένω ότι όλα θα είναι όμορφα και δίκαια, άλλα σίγουρα θεωρώ ότι είναι βήμα εμπρός και όχι πίσω ή έστω στασιμότητα.

    Πάντως, είναι πολύ νωρίς για να κριθεί ο ΕΟΠΥΥ, ο όποιος νέος οργανισμός παροχής υπηρεσιών υγείας.
    Η άγνοια του κόσμου για την ύπαρξή του και μόνο, αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

    Το ότι θα πληρώνουμε περισσότερα για κάποιες εξετάσεις, 15% συμμετοχή του ασφαλισμένου, δεν θεωρώ ότι είναι κακό, αντιθέτως. Με το ισχύον σύστημα υπάρχει η δυνατότητα να πηγαίνω στο διαγνωστικό κέντρο του φίλου μου κάθε μήνα και να γράφω αιματολογικές εξετάσεις που δεν κάνω για να πληρώνεται ο φίλος μου από το ΚΥΤ.

    Ούτε το γεγονός ότι οι γιατροί αρνούνται να συμβληθούν σημαίνει ότι είναι κακό το νέο σύστημα. Αντιθέτως σημαίνει ότι θίγει κάποια συμφέροντά τους. Από την άλλη εμένα με συμφέρει γιατί δεν θα πληρώνω τίποτα και δεν θα στήνομαι στις ουρές του ΤΣΜΕΔΕ. Και ένα πράγμα να σου πω για τους γιατρούς. Έχουν το περισσότερο μαύρο χρήμα μετά ίσως από τους πολιτικούς και είναι συνυπεύθυνοι για τα χάλια της δημόσιας υγείας και την παράλογη αύξηση του κόστους της. Οι φαρμακευτικές τους έκαναν πλούσιους και το λαό φτωχότερο.

    Όσο για τα χρωστούμενα του ΕΟΠΥΥ διαβάστε ποιοι διαμαρτύρονται. Οι ιδιοκτήτες ιδιωτικών κλινικών!

    Εν κατακλείδι, λογικό είναι κάθε νέος οργανισμός να αντιμετωπίζει προβλήματα και τις λεγόμενες "παιδικές ασθένειες". Πόσο μάλλον όταν δημιουργείται σ' αυτήν τη δύσκολη οικονομικά περίοδο. Ας δώσουμε περίοδο χάριτος και ας θυμηθούμε τι έγινε και σε άλλες τομές στη δημόσια διοίκηση, π.χ. όταν οι περιοδικές του ΦΠΑ έπρεπε να κατατεθούν υποχρεωτικά ηλεκτρονικά.
    Ρόλος μας να καταγγείλουμε τα κακώς κείμενα έκανε η κοινότητα των νεφροπαθών στο σύνδεσμο που παρέθεσε ο AEL παραπάνω, και να απαιτήσουμε να αποκατασταθούν τα όποια προβλήματα, λάθη και δυσλειτουργίες.

    Τέλος, δεν θεωρώ την ιδιωτική ασφάλιση εξ ορισμού κακή. Αν σου παρέχει υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνεις γιατί όχι. Άλλωστε το μοντέλο είναι δοκιμασμένο σε χώρες της δυτικής Ευρώπης, όπου δεν υπάρχουν ιδιωτικές κλινικές στην πληθώρα που υπάρχουν στην Ελλάδα. Το ΚΥΤ και τη δημόσια ασφάλιση την έχουμε χρυσοπληρώσει κι αυτό που θα έπρεπε κυρίως να έχουμε, ασφάλεια και σιγουριά για το τι μέλει γενέσθαι, δεν το έχουμε.

    Ως Χάρης και μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας επιθυμώ πρωτίστως να έχω τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού τομέα ασφάλισης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα επιλέξω τον δεύτερο.
    Όταν και αν μου δοθεί η επιλογή, θα εξετάσω τις προσφορές που έχω και θα επιλέξω.

    Αυτήν την ελευθερία επιλογής δεν θέλω να μου τη στερεί κανένας.

    Φτάνει πια. Το πάρτι γιατρών, φαρμακευτικών, διαφόρων άλλων προμηθευτών, ιδιωτικών κλινικών, ΤΕΛΟΣ!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Φοιτητής
    Χημικός Μηχανικός
    Το μέλος AEL δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    20.03.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
    Το ότι θα πληρώνουμε περισσότερα για κάποιες εξετάσεις, 15% συμμετοχή του ασφαλισμένου, δεν θεωρώ ότι είναι κακό, αντιθέτως. Με το ισχύον σύστημα υπάρχει η δυνατότητα να πηγαίνω στο διαγνωστικό κέντρο του φίλου μου κάθε μήνα και να γράφω αιματολογικές εξετάσεις που δεν κάνω για να πληρώνεται ο φίλος μου από το ΚΥΤ.
    Για να κάνεις εξετάσεις πρέπει να έχεις χαρτί από γιατρό.
    Οπότε, αυτό που γράφεις απλά δεν γίνεται.

    Ως Χάρης και μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας επιθυμώ πρωτίστως να έχω τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού τομέα ασφάλισης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα επιλέξω τον δεύτερο.
    Όταν και αν μου δοθεί η επιλογή, θα εξετάσω τις προσφορές που έχω και θα επιλέξω.
    Γιατί δεν το λες από την αρχή;
    Εσύ λοιπόν θεωρείς ότι τώρα θα σκεφτούν να σου δώσουν δικαίωμα επιλογής και γι' αυτό σου αρέσει.

    Εγώ πάλι σου λέω ότι θα συνεχίσεις να πληρώνεις κανονικά, για να "βουλώνεις" τις τρύπες του ΕΟΠΥΥ και θα πληρώνεις έξτρα για ιδιωτική ασφάλιση (αν θέλεις βέβαια ιδιωτική).

    Άποψή σου ότι τα κακώς κείμενα θα διορθωθούν και ότι το μαύρο χρήμα των γιατρών θα εξαφανιστεί. Αυτό δεν το εγγυάται κανένας και μάλιστα τα δεδομένα μέχρι στιγμής άλλα δείχνουν.

    Γεια χαρά και όνειρα γλυκά.
    Εγώ μια φορά είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω.

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΟΠΥΥ: ΤΣΜΕΔΕ - Εξυπηρέτηση όπως πριν την ένταξη στον ΕΟΠΥΥ
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.11.2012, 12:34
  2. Άρθρο: To ΕΤΑΑ στον ΕΟΠΥΥ
    Από το μέλος tipouiko στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.11.2012, 09:04
  3. ΕΟΠΥΥ: Ο ΚΥΤ (ΕΤΑΑ) στον ΕΟΠΥΥ από 1η Νοεμβρίου 2012
    Από το μέλος ysar στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.11.2012, 09:12
  4. Σεμινάριο: Φορολογία Μηχανικών Ε.Ε. - Δήλωση φόρου εισοδήματος Οικονομικού έτους 2012, Θεσσαλονίκη, 29.05.2012
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Επιμόρφωση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.05.2012, 10:12
  5. Άρθρο: Αναστολή λειτουργίας υπηρεσιών ΤΕΕ από 23.02.2012 έως 29.02.2012
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.02.2012, 09:56

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •